Båtmässan Allt för sjön

breddar sig


Bengt Utterström 2026-02-27


Allt för sjön, Sveriges största båtmässa inomhus, breddar sig. Ett fokusområde är säkerhet. Det handlar om ett allt oroligare Östersjön med bland annat söderslitna kablar och störda signaler från de satellitsystem som ger oss positioner i våra navigatorer.

Ett trevligare område är bland annat den festkväll som mässan inleds med på torsdag.

Allt för sjön är ett vårtecken. Vi som gillar båtliv känner definitivt starten på kommande båtsäsong när mässan öppnar i mars. Så även i år. Antalet utställda segelbåtar är färre, det kostar stora belopp för tillverkarna att flytta in bobara segelbåtar och ställa ut. 

Motorbåtar finns det desto fler av. Både världs- och Sverigepremiärer utlovas.

Pär Nyman ska segla Golden Globe Race 2026


Scenprogrammet innehåller många spännande föredrag. Ett av dem är seglaren Pär Nyman som ska segla Golden Globe Race. Det är en runt jordenkappsegling enligt den gamla skolan. Båten måste vara långkölad, modellen får inte vara nyare än från 1988 och rodret ska sitta på akterspegeln.

Seglingen är en non-stopsegling med start och mål i Frankrike. Hela varvet beräknas ta cirka 9 månader. Navigatorer, autopilot och watermaker är bannlyst ombord. Navigering sker med kompass, sjökort, klocka, logg och sextant. Inget annat. Starten är i början av september.

Skepparen Pär Nyman är den förste svensk som ställer upp. Missa inte hans föredrag.

Fritidsskepparen med egen monter i B-hallen


På öppningsdagen blir det en festkväll. Mingla runt bland utställare, spännande föredrag och prata båtliv.

Fritidsskepparen har egen monter. Vi står på samma plats som förra året, dvs. monter B01:01. Vi visar våra nya kortlekar. Den ena med lanternor och ljudsignaler, den andra med sjökortssymboler. Asken innehåller 54 spelkort med bild på ena sidan och svaret på den andra. Spela och träna med andra eller öva enskilt.

Hafsorkesterns haverier av Niklas Krantz och kokboken Kokkonst i kabyssen av Kristina Ehala Anderson rear vi för 150 kr styck.

Vi visar även vår nya digitla och webbaserade Radarkurs.

Årets Allt för sjön är gjord för alla oss som älskar båtliv och allt som har med det att göra. Se hela mässprogrammet med föredrag och tider på www.alltforsjon.se


Det går även att förköpa biljetter. På öppningsdagen är det rabbatterat biljettpris från klockan 17.00, men mässan öppnar klockan 11.

www.alltforsjon.se